Düğün Mekanı Şeçerken

Düğün Mekanı Şeçerken

Cumartesi, Şubat 23rd, 2013

Gelin ve damat olarak düğün mekânları hakkında araştırma yaparken çiftlerin en sık düştüğü hatadan bahsederek yazımıza başlayalım. İster açık hava düğün mekânları isterse kapalı düğün salonları olsun en çok yapılan yanlış seçilen mekanın gelecek konuklar, catering firması ve diğer hizmet sağlayacak firmalar açısından pratik olmamasıdır. Çünkü genellikle çiftler gözlerine hoş gelen, dekorasyonu güzel yapılmış düğün mekânları seçimi yapmakta ve otopark, ulaşım, oturma planı gibi noktaları göz ardı etmektedir.

Tabii buda bir tercih meselesidir. Yani insanların ulaşımının ve yerleşiminin pratik olmayacağı bir mekânda eğer çok hoşunuza gittiyse düğün mekânı olarak seçilebilir. Ancak bu durumda çıkabilecek sorunlara göğüs gerebilmelisiniz.

Yukarıda yazılanları aklınızda tutarak bir düğün mekânı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken sorular ve cevapları hakkında size yardımcı olabilecek bir liste oluşturmak istedik.  Bu liste sayesinde düğün mekânı hakkında karar vermeden önce daha detaylı bir araştırma yapabilir ve çıkacak aksaklıkları en aza indirebilirsiniz.

Düğün Mekânı Seçerken Sormanız Gerekenler

Eğer kapalı bir düğün mekânı bakıyorsanız burada kullanılan dekorasyonun düğününüzün genel renk ve dekoruyla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Beğendiğiniz mekânın dekorasyonu için ekstra bütçe oluşturmalı mısınız? Çok fazla çiçek ve süse ihtiyacınız olacak mı?

Düğün mekânları genelliklede düğün salonları kendi yemek ve içecek hizmetlerini sunmaktadır ancak bu her mekân için geçerli olmayabilir ya da siz tercih etmeyebilirsiniz. Kendi catering servisleri var mı? Dışarıdan sizin belirleyeceğiniz bir catering firmasıyla çalışmaları mümkün mü?  Catering hizmetini kendileri sağlıyorsa yemeklerden tatmanız mümkün mü?

Vestiyer ve tuvalet hizmetleri mevcut mu? Eğer davetli sayınız fazla olacaksa tuvalet dağılabilir ve temizlenmesi gerekebilir. Bunun için eleman getirmeniz gerekiyor mu? Tuvalet temizliği için elemanları var mı? Vestiyer elemanı içinde aynı sorular geçerli.

Otopark düğün mekânı girişine ne kadar mesafede? Araç parkı için elemanları bulunuyor mu?

Yürüme engeli bulunanlar için tekerlekli sandalye girişi bulunuyor mu? Yaşça daha büyük konuklarınız için merdiven sayısına da dikkat etmelisiniz. Çok fazla merdiven konuklarınızı zorlayabilir. Mekânda asansör var mı?

İptal durumunda izledikleri yol nedir?

Ödeme konusunda nasıl bir politikaları var. Kaparo ödemeniz gerekiyorsa ne kadar?

Düğün belirlenen saatler dışına taşarsa nasıl bir ücret talep ediyorlar?

İçki ruhsatları var mı?

Müzik gurubu veya dj için ses tesisatları mevcut mu?

Gelin ve damadın hazırlıkları için havalandırmalı ve aynalı bir oda tahsis edebiliyorlar mı?

Fotoğraf ve video hizmetleri sunuyorlar mı? Eğer bu hizmeti sağlıyorlarsa toplam fiyatın içerisinde mi?

Milli saraylar ve Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren düğün mekânları dekorasyon ve kullanılacak altyapı sistemleri konusunda oldukça sınırlı sayıda donanıma izin vermektedir. Bu durumda açık alev (meşale gibi) veya mum gibi dekoratif süslemelere izin verilip verilmediğini sormalısınız.

Eğer açık hava düğün mekânı beğendiyseniz yağmur ve şiddetli rüzgâr gibi olumsuz hava koşullarında nasıl bir yedek plan sunduklarını öğrenmelisiniz.

Son olarak tüm hizmetlerin imzalayacağınız kontrat üzerinde detaylarıyla yer almasına özen gösterin ve sözleşmeyi en ince ayrıntısına kadar okuyun ve öyle imzalayın.

Antalya Düğün Rehberi located at Antalya , antalya, TR . Reviewed by 67 rated: 1 / 5